Spinning

O Programu SPINNING

SPINNING

 

SPINNING představuje dnes velmi oblíbený a často vyhledávaný druh cvičení, kterým si člověk formuje postavu, zbavuje se stresu a hlavně se cítí výborně na těle i na duši. Je to prakticky skupinová jízda na Rotopedu SPINNER za hudebního doprovodu, kdy vás přitom vede instruktor s certifikátem J.G.S.I.
Spinning®

Kdo si může na SPINNING zajít? SPINNING je určen opravdu každému, kdo chce začít něco dělat se svou postavou a přitom se i zabavit. Ať je vám 20 nebo 60 let, jste obézní či “sušinky”, nic vám nebrání vyzkoušet tuto stále atraktivní formu cvičení. Stačí si tedy jen zajít do fitness, vybrat si odpovědný spinning program. Pokud vás neodradí první hodina a cvičení vás chytne za srdíčko, tak se budete chtít brzy vrátit a zajezdit si spolu s ostatními nadšenci. SPINNING představuje také dobrý druh posilování a zlepšení fyzické kondice pro sportovce např. fotbalisty, hokejisty a další.

 

Co pravidelný SPINNING nabízí?

Pravidelná jízda na Rotopedu SPINNER  vám přinese určitě lepší kondici – vytvarujete si a zpevníte vaši postavu. Dámy bezesporu po tomto cvičení ocení pevnější zadeček  a skvělý prostředek v případě, že chtejí zhubnout. A možná se budete divit, ale při 45 minutové lekci  v Programu SPINNING sspinner se dá spálit 400 – 600 Kcal. Naopak takový aerobic vám to během jedné lekce neumožní, tam spálíte 12x méně kalorií. Kromě zlepšení postavy a zpoceného trička si odtud určitě odnesete dobrou náladu, skvělý pocit sami ze sebe, psychickou vyrovnanost a pohodu. A možná, že tu i najdete nové přátele, s kterými si zajdete po cvičení například na sklenku džusu a fajn pokec.

 

SPINNING – jeho klady a zápory

V případě, že se rozhodnete pro Spinning, pak právě jeho velkou výhodou je, že nejste závislí na vrtkavém počasí. Spinning se totiž cvičí v zastřešeném fitness, takže pokud padají, jak se říká trakaře, vy můžete klidně vyrazit cvičit. Díky tomu, že při Spinningu vás vede certifikovaný instruktor, můžete se na něj kdykoliv obrátit s dotazem a on vám určitě rád poradí. A protože Spinning je kolektivní posilování, pak v případě, že už nebudete mít sílu dál šlapat na kole, určitě vás od úplného sesednutí ze sedla odradí právě to, že kolem vás to ostatní nevzdávají. Naopak vás to psychicky vybudí vydržet až do konce hodiny. Nevýhodou Spinningu je asi to, že cvičení probíhá v určitých časech a dnech a vy se tomu musíte podřídit.

 

SPINNING a jeho vývoj

Spinning vznikl v 80. letech minulého století díky dálkovému cyklistovi Johnatanu Goldbergovi. V očích veřejnosti byl tento muž znám spíše jako Johnny G. Tento muž se snažil připravit na závod Race Acros America. Chtěl také zvolit nové možnosti, aby jeho výkonnost při samotném závodě byla na vyšší úrovni. Velmi dobře se mu podařilo dostat svůj trénink pod střechu. Sám ještě netušil, že založí nový druh sportu, který bude konkurovat jak posilování, tak také třeba samotnému běžeckému tréninku.

 

Pravidla Programu SPINNING

Spinning® vychází z cyklistiky. Žádné pohyby navíc a cviky, které nemají s cyklistikou nic společného! Program Spinning zná jenom  tři pozice rukou a pět základních stylů, které simulují jízdu na kole venku. Pamatujte při své jízdě na tyto základy:

 

Vždy šlapte po celém kruhu – využijte velkou setrvačnost kola Johnny G Spinner®. Energii dávejte do nohou, tam jsou největší svalové skupiny, ve kterých spálite tukové zásoby. Uvolněte lokty i ramena, zvýšení vašeho výkonu vychází z uvolnění, ne z napětí. Prodlužte dech a zvyšte kapacitu plic. Do vašich svalů bude proudit více okysličené krve a budou pracovat efektivněji. Vypijte minimálně 1 litr tekutin, jinak ztrácíte pružnost svalů a tím pádem jejich schopnost práce. Nechte se motivovat instruktorem, ale jestli je cíl vaší jízdy jiný, nebojte se jet po svém. Změna stylu jízdy i velikost zátěže záleží jen na vás.

 

Spinning® je individuální program a licencovaný instruktor (Johnny G Spinning® Instructor – JGSI) by vás  ve vaší snaze podpoří. Profil tratě i frekvence šlapání je pro vás výzva, ale ne dogma.

Velmi důležité je pro SPINNING, stejně jako pro mnoho ostatních cvičení, dýchání. Spousta lidí není schopna dýchat s takovou efektivitou,Pavel 2 s jakou by měla. Když člověk nedýchá správně, rozhodně tím bude poznamenána i jeho sportovní výkonnost. Dýchání může být dvojího typu, a to dýchání brániční a hrudní. Méně efektivní je dýchání hrudní. Brániční dýchání je naopak mnohem prospěšnější. Správné dýchání spočívá v hlubokém  nádechu nosem a výdechu ústy. Z počátku můžete pocítit nedostatek vzduchu v plicích, ale postupem času se dostane ke kvalitnímu dýchání.

 

První lekce

SPINNING® lekce.Na lekci přijïte nejméně 15 min před začátkem, aby jste se stihli včas převléknout a připravit se na lekci. Co vzít sebou - vhodné oblečení, které by mělo být ze savého materiálu (nejlépe oblečení na cyklistiku), sportovní obuv s pevnou podrážkou nebo cyklistické boty s SPD nášlapy a samozřejmě ručník. Na  SPINNING® lekcích je velice důležitý pitný režim, proto doporučujeme lahev (bidon), kterou začátečníkům zapůjčíme. Do nápoje poskytneme za  10,- Kč hypotonický nápoj dle výběru

Poraïte se se svým instruktorem o svém cíli ještě před hodinou, pomůže vám sestavit individuální trénink, který využije stylů jízdy i profilu následující trasy. A potom už je to jen na vaší vůli a na vašem těle, co dokážete.

 

Tvůrce Spinning® programu, Johnny G říká: „Spinning® je jenom jízda, stejně jako Mt. Everest je jenom kopec!“ řiïte se tím i v životě a budete spokojeni. To co nabízí originální Spinning® program na kole Spinner®, vám nemůže nikdo jiný nabídnout.

 
@ Bc. Marek Vít,  marekvit@gmail.com