Fitball

O Fitballu

 

Co to je Fit-ball?

Fit-ball, a nebo také Super ball. Za těmito názvy se neskrývá nic jiného než posilovací a balanční cvičení na velkých nafukovacích míčích, které obsahuje některé z rehabilitačních prvků zlepšující stabilitu i ohebnost pátře a posilovací cviky pro zpevnění i tvarování postavy. Patří mezi aerobní hodiny, při kterých se maximálně šetří kloubní systém našeho těla. Kromě zábavy se při lekci Fit-ball také řádně zapotíme:-)!!

Někdy se cvičení Fit-ball také říká „ Aerobic na míči“

Už jen z toho názvu Vám jistě dojde, že s tímto cvičením se Vám podaří dokonale protáhnout tělo, ale také vytvarovat některé problémové partie. Velký míč je totiž výborným nástrojem jak pro posílení tak pro relaxaci. Jen pouhým posazením Vás totiž nutí zapojit svaly a udržovat rovnováhu. A aniž byste se nějak více snažili, již tímto způsobem posilujete záda a svaly kolem páteře.
Výhodou tohoto cvičení je i fakt, že se hodí i pro všechny s nadváhou. Velké míče totiž mají nosnost až 300 kg! Nemusíte se proto bát přijít, ani když máte pár kil navíc. Pravidelným tréninkem se vám jistě podaří něco shodit.

Ale nemusíte mít obavy, že byste FIT-BALL nezvládli:-)! Jak jsme již zmínili, tohle zvládne opravdu každý bez ohledu na věk, váhu či zkušenosti.

FIT-BALL můžeme nazvat taktéž jako „Líný aerobik“

Na rozdíl od již zmiňovaného aerobicu se ovšem tolik nezapotíte. Navíc se nemusíme bát, že byste byli pozadu a nebo se nenaučili některé kroky a sestavy. A právě proto se u Fit-ballu ne nadarmo občas objeví označení líný aerobik.Cvičením získáte lepší kondici, posílíte záda a svalstvo kolem páteře a navíc se velmi dobře odreagujete. Na rozdíl od aerobiku je jeho výhodou i to, že se hodí pro všechny věkové kategorie bez omezení a je ideální i pro začátečníky.

Jak může FIT-BALL prospět našemu tělu?

Při cvičení s Fit-ballem ( = balanční cvičení na nestabilní podložce) dochází k vyšší aktivitě a zpevňování hlubokého stabilizačního systému ( = zejména svalstvo zádové, břišní, pánevní dno, bránice, šíjové svaly, hluboké ohýbače krku). Tím je možno korigovat svalové dysbalance vzniklé jednostranným zatěžováním některých svalů při sportovní i běžné každodenní činnosti, či v důsledku nesprávných pohybových stereotypů, zmírnit bolesti zad, podporovat správné držení těla a zlepšovat koordinaci pohybu.
Míč umožňuje aktivní, dynamické sezení. Vzpřímené sezení, které šetří páteř, je na míči snazší než na židli. Míč podporuje optimální sklon pánve, které ideálně podmiňuje vertikální držení trupu a zachovává fyziologické zakřivení páteře. Míč nemá opěradlo, je nestabilní, takže svaly musí být stále aktivní a sed stabilizovat. Pérování způsobí stálé střídání zatížení a odlehčení plotének, ty jsou tak lépe zásobeny živinami a opotřebovávají se pomaleji. Pérováním a menšími pohyby lze rozptýlit neklid a nervozitu. Při sedu
na nestabilní (labilní) ploše se také více aktivují břišní svaly než při sedu na židli.
U lidí, kteří vedou aktivní životní styl a pravidelně cvičí nebo provozují nějaký sport, může být cvičení s Fit-ballem prostředkem, jak minimalizovat riziko zranění, protože díky tomuto cvičení se celé tělo stává pružnější a může také oživit obvyklou rutinu cvičení.

Cvičení s Fit-ballem je určeno pro každý věk a kondici a má báječné účinky:

fitball 2Pravidelným zatěžováním svalů patřících do hlubokého stabilizačního systému se naučíte správnému držení  těla i při běžných každodenních činnostech.
Cvičení i pouhé sezení na balonu stimuluje drobné receptory rovnováhy ve šlachách a svalech. Jejich pravidelnou aktivitou lze zlepšit stabilitu a koordinaci, a tím zabránit zakopávání a případným pádům.
Provádění celé sestavy bez přerušování zvyšuje srdeční frekvenci, a proto pravidelný trénink zlepšuje krevní oběh a zdravotní stav srdce.
Strečink společně se zvyšováním ohebnosti přispívá k lepší fyzické kondici nejen během stárnutí


Posilování a vyladění svalů podporuje hubnutí, protože svaly spalují kalorie i po skončení cvičení. Správné držení těla vyvolává bezprostřední dojem štíhlejší postavy.
Rolování na balonu je úžasně uvolňující. Navíc je to skvělý a zábavný způsob, jak se zbavit napětí. Napomáhá celkovému zklidnění v závěru náročného dne.

Co vás čeká?

Pokud se na Fit ball vypravíte, nemusíte se bát, že by vás čekalo hodinové balancování na míči. Každá lekce má totiž čtyři části: nejprve se pod vedením instruktorky protáhnete a zahřejete, a to zcela bez míčů. Po této první čtvrthodině vás čeká aerobní cvičení na míčích, které se zaměřuje na spodní partie těla. Poté se můžete těšit na soubor protahovacích a posilovacích cviků, k nimž také míče využijete. Na závěr vás čeká příjemné uvolnění a protažení celého těla spojené s relaxací.
Jdu na svou první hodinu
V tom případě mi dovolte pár skromných rad :-)
Na Fit-ball lekci přijïte raději 10 min. před zahájením.
Před, během a po lekci doporučujeme vypít 1l a více neperlivé vody nebo iontového nápoje.
Na Fit-ball lekce není třeba speciálního oblečení, lze využít to, které používáte pro běžnou sportovní – rekreační aktivitu.Doporučujeme čistou sportovní obuv, není třeba speciální a hlavně nezapomentě dobrou náladu:-)!!

Benefity cvičení:

  • tvarování postavy a zlepšení držení tělafitball 3
  • posílení stabilizačního svalstva trupu – prevence či odstranění bolesti zad
  • posílení svalstva pánevního dna
  • zlepšení rovnováhy a obratnostních schopností
  • pohybová rozmanitost
  • aktivní relaxace
  • nezatěžují se kloubní struktury těla (především kyčle a kolena)
  • vyrovnání svalových dysbalancí
  • zlepšení srdečních a dýchacích funkcí

 Obecný  text a foto dostupné na internetu.

@ Bc. Marek Vít,  marekvit@gmail.com